gazdmanager
gazdmanager
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
VÁLLGAZD MINIMUMOK
VÁLLALATI
 
 
GAZDASÁGTAN II.
 
 
ALAPFOGALMAK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Készítette: Ecseri Marietta Tímea
 
1.      Benchmarking: Teljesítményértékelés, ismeretszerzés másoktól, saját magunktól, és e megszerzett ismeret tudatos felhasználása. A versenyképes teljesítmény eléréséhez vezető, a jobb üzleti gyakorlatok folyamatos kutatásán, és átvételén alapuló folyamat.
 
2.      Belső benchmarking: A cégen belüli tevékenységek összehasonlítási alapként való felhasználását jelenti. Legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a belső tevékenységek összehasonlítása, a jól működő üzletágak sikertényezőinek a feltárása és tapasztalatainak átvétele.
 
3.      Verseny- bencmarking: A cég által ellátott piacon lévő közvetlen versenytársak összehasonlítási alapként való elfogadása, és üzleti gyakorlatukból szerezhető tapasztalatok felhasználása.
 
4.      Területi (funkcionális) benchmarking: Egy adott területen vagy funkcióban lévő cégekkel végzett összehasonlítás.
 
5.      Folyamati (általános) benchmarking: Az adott cég vagy funkcióinak részfolyamatokra bontása.
 
6.      Újjáalakítás: Az üzleti, vállalati folyamatok alapvető újragondolása és radikális átszervezése drámai javulása elérése céljából a szervezet olyan lényeges teljesítmény mutatóiban, mint költség, a minőség, a szolgáltatás és a gyorsaság.
 
7.      Ciklusidő: A termelői időből, a produktív időből és az állásidőből (várakozási időből) áll.
 
8.      Állásidő: A nem termelő vagy állásidő lépései (várakozás, tárolás) nem eredményeznek hozzáadott értéket.
 
9.      Befektetés: Az erőforrások lekötése a vállalkozási tevékenységben. Szűkebb értelmezésben a befektetés pénzeszközök meghatározott célra való lekötése, felhasználása.
 
10. Beruházás: Általában az állóeszközökkel vagy másképpen a tárgyi eszközökkel végrehajtott fejlesztések gyűjtőfogalma. Szűkebb értelemben a tárgyi eszközök létesítésére, beszerzésére fordított tőkekiadások.
 
11. Vállalkozást létesítő beruházás: A vállalkozásba bevitt vagyontárgyak értéke. Ilyen a már létező vállalatok olyan új létesítményei, amelyek a termelő tevékenységet szélesítik, a dolgozók szociális és kulturális ellátásának minőségét javítják.
 
12. Termelő beruházás: Közvetlenül az áru-előállításba és szolgáltatási tevékenységbe történő befektetés.
 
13. Alapberuházás: A termeléssel összefüggő beruházás egy része, amely megteremti a termék-előállítás alapvető műszaki feltételeit.
 
14. Kiegészítő beruházás: Az alapberuházással együtt a kívánt minőségű áru előállítását szolgálja.
 
 
15. Járulékos beruházás: A vállalati és üzemi infrastruktúra létrehozása.
 
16. Vállalkozást fenntartó beruházás: A fennmaradás, az életképesség megőrzése.
 
17. Piaci viszonyokhoz igazító beruházás: Megvalósításával a vállalat passzív módon, azzal a szándékkal reagál a piaci körülmények megváltoztatására, hogy piaci pozícióját megtartsa.
 
18. Piacot formáló beruházás: A piaci viszonyokba való aktív beavatkozás, hogy új és nagyobb használati értékkel bíró termékkel, vagy olcsóbbá tett már meglévő termékkel új vásárló réteget szerezzen meg a vállalkozó, és ezáltal piaci részesedését növelje.
 
19. Átállító beruházás: Célja a termelés teljes átalakítása, a termelési szerkezet változó körülményekhez, a konkurenciához való igazítása.
 
20. Diverzifikáló beruházás: Indítéka az alkalmazkodás. Olyan tőkebefektetések tartoznak ide melyek megalapozzák, hogy az érintett cég meglévő tevékenységi körét bővítse, új piaci területeken szerezzen részesedést.
 
21. Minőségjavító beruházás: A vevők minőségi iránti igényének való megfelelés, ezáltal a versenyképesség fenntartása, a piaci részesedés megőrzése.
 
22. Ésszerűsítő beruházás: A termelő berendezések cseréje és az ezzel összefüggő tőkebefektetések.
 
23. Szociális beruházás: A vállalatnál foglalkoztatott munkavállalók higiénés és személyi szükségleteit szolgálják.
 
24. Kommunális beruházás: Munkásjóléti, szociális, kulturális és sport célokat szolgálnak.
 
25. Megtérülési idő: (Payback Period-PR) a beruházás, vagy befektetés összege a beruházás élettartama alatt keletkezett jövedelemből hány év alatt térül meg. Számítása:
 
26. Megtérülési ráta: (Average Rate of Return), mint haszon/költségarány a befektetés átlagos jövedelmezősége.
 
27. Nettó jelenérték: (NPV) a jövedelmek jelenértékének és a beruházás összegének a különbsége. NPV=PV-I
 
28. Belső megtérülési ráta: (Internal Rate of Return-IRR) a beruházás belső jövedelmezősége, az a kamatláb, amely mellett a nettó jövedelmek jelenlegi értéke megegyezik a beruházási kiadások jelenlegi értékével.
 
 
29. Minőség: Termékekkel, szolgáltatásokkal, eljárásokkal kapcsolatos, tértől és időtől el nem vonatkoztatható komplex kategória, amely a fogyasztói értékítélet alapja, a piaci verseny eszköze.
 
30. Extern minőségpotenciál: A kibocsátott termék alkalmassága a megcélzott, elvárt és látens piaci igények kielégítésére, beleértve a műszaki, gazdasági és ergonómiai jellemzőkben való megfelelőséget.
 
31. Intern minőségképesség: A termelő rendszer, gyártórendszer és az azt keretbe foglaló szervezet minőségi teljesítményre való megfelelősége.
 
32. Minőségpolitika: A vállaltvezetés kinyilvánított szándéka, a minőséggel kapcsolatos céljaira és elkötelezettségéről.
 
33. Minőség stratégia: A vállalat jellegét és irányvonalát határozza meg minőség szempontjából.
 
34. Minőségirányítás: A vállalatirányítás része, de nem korlátozódik egy-egy szervezeti egységre, hanem a vállalati működés valamennyi területét érinti, minden működési folyamatába beépül.
 
35. Minőségjavítás: Az előállított termékek előírt minőségét rontó hibák a felszámolása, a termelés elvárt minőségének és gazdaságosságának a fenntartása.
 
36. Minőségfejlesztés: A rendeltetésüknek megfelelő termékek továbbfejlesztése, alkalmassá tétele magasabb igényszint kielégítésére.
 
37. Minőség-felügyelet: A minőség alakulását érintő irányítási feladatok teljesítése.
 
38. Rendeltetési minőség: A termékminőség első fázisa. A termékkel kielégítendő követelmények, a minőségi vél meghatározása.
 
39. Műszakilag előírt minőség: A termékminőség második fázisa. Az előirányzott minőség elérése teljesítési módjának a megfogalmazása a termék konstrukciós és technológiai előírásaiban.
 
40. Tervezett minőség: A rendeltetési és a műszakilag előírt minőség eredménye.
 
41. Gyártási minőség: A termék tényleges üzemi előállításának minősége.
 
42. Megvalósult minőség: A tervezett és a gyártási minőség teljesítménye.
 
43. Gyártásellenőrzés: A minőségügyi rendszer része, emellett a termelési folyamat szerves része is.
 
44. Támaszponti ellenőrzés: A termelési folyamat egyes fázisai közötti minőségvizsgálat (laboratóriumi vizsgálat).
 
45. Műveletekre irányuló mozgó ellenőrzés: Az önálló ellenőri munkakörben dolgozók feladata.
 
46. Gyártásindító ellenőrzés: A technológiai folyamat ellenőrzése. A technológiai folyamat vizsgálatakor meg kell állapítani, hogy a folyamat normál üzemi körülmények között megfelel-e az előírt szempontoknak.
 
47. Gyártásközi ellenőrzés: A folyamatba épített munkahelyi ellenőrzés, a folyamat futó ellenőrzése, az un. Statisztikai folyamatszabályozás, a folyamatszakaszok közötti támaszponti ellenőrzés, minősítés, regisztrálás.
 
48. Gyártást befejező ellenőrzés: Célja a gyártásközi ellenőrzés kiegészítése az elkészült termék jellemzői alapján.
 
49. Válság: Szűkebb értelemben, ha valamely objektum, üzem veszélybe kerül. Tágabb értelemben a válság/krízis akkor is használatos, ha a vállalat környezetében, fejlődésében nem várt változás, törés következik be.
 
50. Lappangó válság: A válság első fázisa, a krízis gyors felszínre kerülése, nyílttá válása.
 
51. Nyílt válság: A válság felismerése a menedzsment éberségétől függ.
 
52. Robbanásos válság: Hirtelen kialakuló, vállalat létét veszélyeztető válság.
 
53. Rákos válság: A krízis lassan, lépésről lépésre, hosszabb idő alatt alakul ki.
 
54. Operatív válság: Rövid távon fenyegeti a vállalat létét. Gyors beavatkozást igényel, mert ennek elmaradása esetén rövid idő alatt megsemmisülhet a cég.
 
55. Stratégiai válság: Amikor a vállalat stratégiája nem felel meg a környezeti feltételeknek, illetve a szervezet belső felépítése nem teszi lehetővé a stratégia megvalósítását.
 
56. Eredményválság: A vállalat üzleti forgalma jelentősen csökken, jövedelmezősége radikálisan romlik, és nincs anyagi erő az innováció megindítására.
 
57. Likviditási válság: Az esedékes fizetési kötelezettségek teljesítésének teljes zavara. Rövidtávon, esetleg azonnal érezteti hatását úgy, hogy a vállalat léte is veszélyben forog.
 
58. Lokális válság: A krízis a vállalatnak csak valamelyik egységét, részlegét érinti.
 
59. Regionális válság: A vállalat valamely földrajzi területen működő egységeit érinti.
 
60. Globális válság: Az egész vállalatra kiterjedő, a vállalat fennmaradását közvetlenül veszélyeztető válság.
 
61. Preventív válságkezelés: A vállalat figyelmeztető rendszerek alkalmazásával igyekszik előre jelezni, érzékelni a válságjeleket.
 
 
62. Aktív válságmenedzsment: A válságproblémák megjelenésekor gyors és hatékony intézkedésekkel igyekszik megakadályozni a válság tartóssá válását.
 
63. Reaktív válságmenedzsment: A már tartósan ható válság elhárítására, megszüntetésére irányul. Középpontjában az időnyerés áll, melynek célja a később eredményt hozó intézkedések feltételeit megteremteni.
 
64. Folyamatos megújulás: Innováció kis lépéseken keresztül-a folyamatos egymással összhangban lévő fejlesztési akciók sorozata.
 
65. Kifejlett vállalat: Saját életgörbéjének érettség szakaszában lévő vállalat.
 
66. Innováció: Megújulás.
 
67. Új vállalat: Saját életgörbéjének felfutó szakaszában lévő vállalat.
 
68. Stratégiai újdonság: A piac és a vállalat számára egyaránt magas újdonságértékű fejlemény.
 
69. Első piaci tesztelés: A termék tényleges létrehozását megelőző, kísérleti körülmények közötti vizsgálata létezik-e a piaci igény innováció fogadására.
 
70. Második piaci tesztelés: Tényleges létező termék tényleges piaci feltételek melletti fogadtatásának tesztelése.
 
71. Logisztika: Biztosítja az üzleti folyamatok zavartalan lebonyolításához szükséges termékek megfelelő helyen, időpontban, mennyiségben, minőségben, választékban való rendelkezésre állását.
 
72. Beszerzési logisztika: Az anyagok és a vásárolt készletek beszállítása.
 
73. Termelési logisztika: A félkész termékek és a befejezetlen termelés vállalaton belüli anyagmozgatása.
 
74. Értékesítési logisztika: A késztermék készletek kiszerelése és kiszállítása.
 
75. Készletgazdálkodás: Azon tevékenységek összessége, amelyek arra irányulnak, hogy a termelést a technológiákban meghatározott időben és mennyiségben szükséges anyagokkal ellássák.
 
76. Beszerzési, előállítási költség: Összetevői a készletek vételára vagy az előállítási költségei, a szállítási és a rakodási költség, az általános ügyviteli költségek, valamint a beszerzési apparátus fenntartási költségei.
 
77. Raktározási költségek: A raktárak fenntartási költségei, a raktározás, az anyaggazdálkodás anyaggazdálkodás bérköltsége és közterhei, a készletek értékcsökkenése, a raktározási és a csomagolási hiányosságokkal járó veszteségek.
 
78. Készlethiány költségei: Egyrészt a termeléskiesésből következnek, másrészt az anyaghelyettesítés többletköltségeiből tevődnek össze.
79. Minimális készlet: Az a legkisebb készletállomány, amelyet a vállalatoknak a folyamatos anyagfelhasználás biztosítása érdekében állandóan raktáron kell tartaniuk.
 
80. Folyó készlet: Normális (átlagos) utánpótlási feltételek mellett két egymást követő szállítás között biztosítsa a vállalati tevékenység zavartalan készletellátását.
 
81. Maximális készlet: A minimális készlet és a folyó készlet maximumának együttes mennyisége.
 
82. Átlag készlet: A folyókészlet felének és a minimális készletnek az összege.
 
83. Szezonális készlet: Az egyes ágazatokban a termelés, a szállítás, vagy a felhasználás idényszerű ingadozásai miatt alakul ki, vagy alakítandó ki.
 
84. Forgóeszközök: Azok a termelési eszközök, amelyek rendszerint egy termelési folyamatban elhasználódnak, és értékük teljes egészében átmegy az új termék értékébe.
 
85. Készenléti szakasz: A forgóeszközök körforgásának azon szakasza, amely az anyagok beszerzésétől azok felhasználásáig tart.
 
86. Ráfordítási szakasz: A forgóeszközök felhasználása az ágazat végtermékének előállításához.
 
87. Megtérülési szakasz: A végtermék raktározása, értékesítése.
 
88. Teljes körforgási idő: A készenléti, ráfordítási és megtérülési szakasz együttes időtartama.
 
89. Befektetett forgóeszközök: Az ágazatokban felmerült az ágazatok terhére elszámolt forgóeszköz jellegű költségek.
 
90. Termelési készletek: A vállalatnál már készenlétben álló eszközök, melyeknek felhasználásuk és költségként való elszámolásuk csak későbbi időpontban történik.
 
91. Halmozott forgóeszköz-lekötés: A termelés, a gazdálkodás egyéb tevékenységei során befektetett, valamint termelési készletként a vállalatnál jelen lévő készletek együttesen jelentik a halmozott forgóeszköz-lekötést.
 
92. Forgóbefektetés: A halmozott forgóeszköz-lekötés és a megtérülések különbsége adja a vállalat forgóbefektetését.
 
93. Befektetett forgóeszközök átlagos állománya: A forgóeszköz felhasználás ütemének és a költségek időbeli és ágazati elosztásának figyelembevételével számítható.
 
94. Forgóeszköz-szükséglet: Az alkalmazott technológiának megfelelően tervezett hozamok eléréséhez kalkulált forgóbefektetés értéke. Meghatározói az ágazatok termelési periódusának hossza, a költségek felmerülésének ideje és üteme a termelési időn belül, a forgóeszközök forgási sebessége, a visszatérülések nagysága és üteme.
95. Eszköz-igényességi mutató: A halmozott forgóeszköz lekötés volumenének és az előállított termékek mennyiségének hányadosaként kapjuk meg.
 
96. Forgóeszköz-igényességi mutató: A halmozott forgóeszköz-lekötés volumenének és az előállított termékek mennyiségének hányadosa. Pl:
- az előállított termék egységére jutó halmozott forgóeszköz-lekötés
- az előállított termék egységére jutó anyagfelhasználás
- 100Ft bruttó termelési értékre jutó forgóeszköz
- 100Ft nettó termelési értékre jutó forgóeszköz
 
97. Forgóeszközök felhasználásának hatékonysága: A forgóeszközök felhasználása annál hatékonyabb, minél kevesebb forgóbefektetés szükséges adott termékmennyiség előállításához. Ilyen mutatók:
- az 1Ft halmozott forgóeszköz-lekötésre jutó értékesítés nettó árbevétele
- az 1Ft forgóbefektetésre jutó bruttó jövedelem
- az 1Ft forgóbefektetésre jutó vállalati nyereség
 
98. Forgóeszköz-együttható: Az álló-és forgóeszközök közötti kapcsolat kifejezhető a forgóeszköz-együtthatókkal. Ezek: az egységnyi állóeszközre jutó forgóeszköz összegével, az egységnyi állóeszköz növekedésére jutó forgóeszköz összegével és az egységnyi állóeszköz növekedésére jutó forgóeszköz-növekménnyel adhatók meg.
 
99. Jelzőkészlet: Azt a készletmennyiséget jelöli, amely elérésekor az utánrendelést fel kell adni.
 
100.                     Melioráció: A talaj termőképességének megőrzését és tartós növelését, az intenzív gazdálkodás termőhelyi feltételeinek megteremtését és fejlesztését szolgálja.
101.                     Ültetvény: Állandó helyen létesített, hosszú élettartamú növénykultúra.
 
102.                     Munkaerő-gazdálkodás: A vállalati feladatok ellátáshoz szükséges munkaerő biztosítása, és a munkaerő ésszerű alkalmazása.
 
103.                     Munkaerő-szükséglet: A kialakított termelési feladat végrehajtásához szükséges munkaerő nagyságát és összetételét jelenti.
 
104.                     Munkaerő kereslet: A munkaerő szükséglet munkaerőpiacon megjelenő része.
 
105.                     Motiváció: Az emberi szükséglet kielégítésére irányuló ösztönzés, aminek hatására a személy a kifejtett tevékenységbe belekezd.
 
106.                     Bérhányad: A munkabér összegének és a termelési értéknek az aránya
 
107.                     Nettó munkaidő: Csak ténylegesen termelőmunkára fordított időt-a veszteségidők nélkül- tartalmazza.
 
108.                     Bruttó munkaidő: A munkában ténylegesen eltöltött idő a veszteségidőkkel együtt.
 
109.                     Fizetett munkaidő: A ledolgozott munkaidőn kívül a fizetett szabadságot, a kiküldetést, az igazolatlan távol töltött időt is magába foglalja.
 
110.                     Munkatermelékenység: A termelés eredményének és az eredmény előállítása érdekében felhasznált emberi munkának a mennyiségi viszonyát fejezi ki.
 
111.                     Munkaigényességi mutató: A munkatermelékenységi mutató reciproka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pontos idő
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
ELÉRHETŐSÉG

E-mail:

radzikdetti@freemail.hu

 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?